תפור עליכם

למכונות תפירה יש היסטוריה ארוכה ועשירה, שמהווה את הבסיס לפיתוח סוגי מכונות תפירה שונים.

 

חזרה למקורות

 

המקור לפיתוח מכונות התפירה הוא באב הטיפוס הקדום ביותר של מכונת התפירה, אותו ייצר תומאס סיינט, בסוף המאה ה -18. המכונה כללה מחט שניקבה חור בעור, כך שהמחט והחוט המחובר אליה יכלו לעבור. ההמצאה של סיינט הוכרזה כפטנט.בשנים שלאחר מכן, יותר אנשים ביקשו לשפר את מכונת התפירה. אז יצר הממציא הגרמני, בלתסר קרמס, את הגרסה שלו למכונת התפירה ואת המחט במכונת התפירה שכללה חור ליד הקצה המחודד שלה, במקום חור בקצה המעוגל שאפיין את מחטי מכונות התפירה שהיו בשימוש עד אז. בשנת 1810 של החייט האוסטרי, יוסף מדרספרגר, המציא מכונת תפירה שהתבססה על טכניקת אריגה, במקום התפירה הרגילה.

בינתיים, החלו ממציאים אמריקאים לנסות וליישם פיתוחים נוספים על מכונות התפירה.

 

לתפור בפועל

 

מכונת התפירה הראשונה שיכלה לתפור בפועל הומצאה על ידי ג'ון אדמס דודג' ועל ידי וג'ון נואלס מוורמונט. הנרי ליי גם רשם פטנט על גרסתו של מכונת התפירה, אך למרבה הצער, ההמצאה שלו והפטנט שלו נשרפו באקראי. החייט הצרפתי, ברתולומי תימוניר, ואב הטיפוס שלו למכונת התפירה היו בעלי פוטנציאל להצליח. אך הוא נתקל בבעיות אחרות. מכונות התפירה הראשונות שלו יכלו להיות פופולריות, אך הוא הכעיס את החייטים חשו מאוימים להישאר ללא תעסוקה. 

 

היריבות הגדולה

 

בשנת 1844 בארצות הברית החלה יריבות נוספת בין יצחק זינגר לבין יריבו האו. הראשון יצר העתק מדויק של מכונת התפירה של השני, שהפכה להצלחה מסחררת. אבל הוא התקשה לזרוק אותו. האו הגיש תביעה נגד זינגר, וזכה להצלחה. האו קיבל את התמלוגים שהגיעו לו. 

בעבר, רוב סוגי מכונות התפירה נועדו לשימוש על ידי מפעלי ייצור בגדים. אך בתחילת שנות ה-20 פותחו מכונות תפירה לשימוש ביתי, אז היו רוב המכונות החשמליות בשימוש רחב. 

 

מכונות תפירה תוצרת יפן